مقاله ها

برنامه ریزی 0 تا 100 جشن عروسی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

برنامه ریزی برای جشن عروسی، یکی از دغدغه های زوج های جوان است که باید چه کارهایی را قبل از مراسم عروسی خود انجام دهند. در این مقاله می خواهیم، یکی از اساسی ترین مشکلات عروس و دامادها از جمله معیارهای انتخاب محل برگزاری عروسی (لینک به مقاله) و.. را به صورت گزینه ای و با جزئیات بیشتر مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما هم در این باره گیج و سردرگم شده اید، با ما همراه باشید تا به شما کمک کنیم.


عروسی شما خیلی بزرگ و رسمی است یا کوچک و دوستانه؟

به عنوان اولین قدم، یادتان نرود که تا این مرحله را انجام نداده اید، به هیچ عنوان سراغ مراحل بعدی نروید. چون مراحل بعدی، کاملا وابسته به این موضوع است. با خودتان صادق باشید و در ابتدا با همسر خود این مورد را بررسی کنید.


دوست دارید عروسی شما در چه بازه زمانی از سال برگزار شود؟

همانطور که می دانید همه ی برنامه ریزی های شما به تاریخ عروسی بستگی دارد. بنابراین ابتدا متناسب با آداب و رسوم خودتان نسبت به تعیین این تاریخ اقدام کنید. فراموش نکنید که تاریخ مراسم روی هزینه های شما تاثیر می گذارد. به عنوان مثال هزینه های اجاره تالار در روزهای خاص و اعیاد و تعطیلات با روزهای عادی متفاوت است. حتی فصل برگزاری مراسم عروسی می تواند تاثیر زیادی در هزینه های شما داشته باشد. از مهمانان غافل نشوید. اگر مهمان هایی از راه دور دارید بهتر است روزهای تعطیل را برای جشن خود انتخاب کنید.


اگر در شهرهای پرترافیک زندگی می کنید، در نظر داشته باشید که معمولا ترافیک خیابان ها در تاریخ های خاص مثل: روز مادر، روز پدر و دیگر اعیاد به مراتب بیشتر از روزهای عادی است و ممکن است روی برنامه ریزی شما تاثیربگذارد. در تعیین تاریخ مراسم خود، تداخل با برنامه ها و مراسم دوستان، آشنایان و نزدیکان را مد نظر داشته باشید. بهتر است قبل از نهایی کردن تاریخ، یک بار آن را در بین نزدیکان و بزرگ ترهای فامیل عنوان کنید تا مطمئن شوید با مراسم دیگری تداخل ندارد.

 


لیست میهمانان را تهیه کنید

این مرحله بسیار اهمیت بالایی دارد. هرگز به حدس و گمان و تخمین اکتفا نکنید و لیست میهمانان خود را روی کاغذ بیاورید. نکته مهم این است که تهیه این لیست شاید تا یک هفته به طول انجامد، چون برخی از مهمانان در ابتدا از قلم می افتند. بنابراین هرچه سریع تر لیستی کامل از مهمانان خود و مهمانان همسرتان با ذکر نام و تعداد افراد خانواده تهیه کنید. ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که شاید برخی از مهمانان در مراسم شرکت نکنند و محاسبات شما غلط باشد. ما به شما تکنیکی آموزش خواهیم داد که دچار مشکل نشوید.


در این حالت از تکنیک تخمین سه نقطه ای استفاده کنید. ابتدا تعداد کسانی را که مطمئن هستید به جشن شما خواهند آمد محاسبه کنید. بعد از آن تعداد کل مهمانان را با فرض اینکه همه به جشن شما خواهند آمد محاسبه کنید. حالا میانگین این دو عدد را به دست آورید و مبنای محاسبات خود قرار دهید.


بوجه ی خود را برای مراسم تخمین بزنید

بعد از تعیین تاریخ و تعداد مهمانان، باید نسبت به بودجه ای که قصد دارید برای عروسی خود خرج کنید، تصمیم گیری کنید. بهتر است قبل از هرچیز در این مورد با دوستان و نزدیکانی که اخیرا جشن خود را برگزار کردند مشورت کنید. هزینه ها را به صورت تفکیک شده (تالار عروسی، لباس عروس، آرایش عروس، گل، ماشین عروس و…) روی کاغذ بنویسید. سپس نسبت به تعدیل آنها با توجه به آنچه که در نظر گرفته اید اقدام کنید. تحقیق در بازار را فراموش نکنید. با کمی پرس و جو در بازار می توانید تصمیم بهتری بگیرید.


محل برگزاری مراسم را تعیین کنید

آنچه اهمیت دارد توافق شما و همسرتان بر سر محل برگزاری و نیز بودجه ای است که برای آن در نظر گرفته اید. در تعیین محل برگزاری مراسم عروسی علاوه بر این ها، نکات دیگری نظیر: تعداد مهمانان، فصل برگزاری، آب و هوای منطقه، مسافت، فرهنگ و آداب و رسوم خانواده ها می تواند در تصمیم گیری شما درباره محل برگزاری مراسم تاثیرگذار باشد. اگر تصمیم دارید تاریخ جشن شما، یکی از اعیاد و یا روزهای خاص است، هرچه سریع تر نسبت به رزور تالار و یا باغ اقدام کنید. چراکه ممکن است در تاریخ مورد نظر شما، تالار ها و باغ های مناسب رزرو شده باشند.

تشریفات سناتور کلیه ی خدمات مربوط به مراسم عروسی شما را به بهترین حالت و مبنی بر سلیقه ی شما برعهده می گیرد. فقط کافی است با ما تماس بگیرید و با مشاوران ما مشورت کنید : 09133130888 - 03136670176 - 09139999903

 

 


تکمیل مراحل جزئی مراسم عروسی

گام های اصلی برنامه ریزی عروسی در مراحل بالا توضیح دادیم، حداقل شش ماه قبل از جشن باید انجام شده باشند. بعد از تعیین تاریخ، تعداد مهمانان، بودجه و محل برگزاری، باید نسبت به برنامه ریزی موارد زیر اقدام کنید:


1- انتخاب دفتر ثبت ازدواج :

در صورتی که قبلا به صورت رسمی ازدواج خود را ثبت نکرده اید باید نسبت به هماهنگی و رزرو قرار ملاقات با دفتر ثبت ازدواج، اقدام کنید. سعی کنید مسافت دفتر ثبت ازدواج با محل مراسم را در نظر بگیرید.


2- عکاس و فیلم بردار (آتلیه عروس) :

با توجه به تنوع زیادی که در این بازار هست، ممکن است انتخاب عکاس و فیلمبردار متناسب با سلیقه شما گاه حتی تا یک ماه به طول انجامد. شما مشغله های دیگری هم دارید پس این مورد را نیز در اولویت قرار دهید. حداقل تا ۴ ماه قبل از عروسی باید قرارداد آتلیه عروس را تنظیم کرده باشید.


3- آرایشگاه عروس :

یکی از مهم ترین برنامه های شما انتخاب لباس است. شما باید زمان و انرژی زیادی را صرف کنید تا بتوانید لباس عروس و کت و شلوار داماد را انتخاب کنید. پس هرگز این موارد را به روزهای آخر موکول نکنید.


4- گل فروشی :

دسته گل عروس، تزیین ماشین عروس، گل آرایی سالن پذیرایی و… همه اینها مستلزم انتخاب و تنظیم وقت با یک گل فروشی مناسب است که باید حداقل یک ماه قبل از عروسی انجام شده باشد.


5- ماشین عروس :

اگر تصمصم دارید ماشین عروس را اجاره کنید یا از دوستان و آشنایان امانت بگیرید، حداقل یک ماه قبل از عروسی هماهنگی های لازم را انجام دهید. نباید انجام این هماهنگی ها را به روزهای آخر موکول کنید.


6- محل سکونت :

به گونه ای برنامه ریزی کنید که حداقل ۱۵ روز قبل از برگزاری مراسم، منزل مشترک شما آماده زندگی باشد. تمیزکاری و نظافت، جهازبرون و چیدن وسایل، نصب پرده ها و… زمان و انرژی زیادی را از شما خواهند گرفت. هرگز این موارد را تا روزهای آخر به تاخیر نیندازید.


7- خرید عروس و داماد :

معمولا در آداب و رسوم اکثر مردم، خریدهایی موسوم به عروس و داماد وجود دارد و اجناسی از قبیل: چمدان، آینه و شمعدان، لباس، ساعت، لوازم آرایشی و بهداشتی و… وجود دارد. مطابق با آداب ورسوم خود این خریدها را برنامه ریزی و اجرا کنید.


8- تهیه و توزیع کارت عروسی :

اکثر خانواده ها تهیه و توزیع کارت های دعوت را جزء آخرین اقدامات قرار می دهند و معمولا در روزهای نزدیک به عروسی با عجله اقدام به نوشتن و توزیع کارت ها می کنند. در نتیجه برخی از مهمانان از قلم می افتند یا برای رساندن کارت دعوت به دست برخی از مهمانان فرصتی نمی ماند. حداقل یک ماه مانده با تاریخ برگزاری عروسی، کارت ها را سفارش بدهید و پس از دریافت، اقدام به نوشتن کارت ها کرده و به مرور آنها را توزیع کنید.

در پایان به طور مفصل درباره برنامه ریزی مراسم عروسی صحبت کردیم اما ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که چگونه باید این کار را انجام دهید؟ ما اینجا هستیم تا مراسم عروسی باشکوه وکاملا منظم را برای شما برگزار کنیم. تشریفات سناتور (لینک شود) در بهترین روز زندگی شما کنارتان خواهد بود و همه ی ملزومات عروسی و تشریفاتی را انجام خواهد داد. با ما تماس بگیرید : 09133130888 - 03136670176 - 09139999903